Aktuálně z Gymnázia


Literární dílna 2018, 11. ročník

Jako každý rok i letos jsem se studenty zavítala na Gymnázium Brno, třída Kapitána Jaroše, kde se konal třídenní projekt tvůrčího psaní. V pátek 9. listopadu jsme nejdříve zhlédli v divadle Reduta moderní divadelní představení Teror od Ferdinanda von Schiracha, jehož závěr mohli sami diváci ovlivnit. Drama se odehrává v soudní síni, kde jako obžalovaný stojí vojenský pilot, který v zájmu bezpečnosti sestřelí letadlo s teroristy, ale bohužel i cestujícími na palubě.

Strhující morální drama ze soudní síně a s aktivní účastí diváků, které je současným divadelním hitem. Let společnosti Lufthansa z Berlína do Mnichova. Na palubě 164 cestujících. Letadlo je uneseno teroristy a míří proti Allianz Aréně, kde v té chvíli sleduje fotbalový zápas 70 000 fanoušků. Životy lidí stojí proti sobě. Čas běží. Je třeba se rychle a správně rozhodnout. Jaké jsou rozkazy? A jaká rozhodnutí? Vojenský pilot major Lars Koch jedná a za své činy se musí následně zodpovídat před soudem...

Při odcházení z divadelního sálu se objevila mapa světa, která ukazovala, v jakých zemích se hra hrála a jaká byla volba diváků. Téměř všude je pilot osvobozen, mimo Japonsko. Lze to však tak jednoduše rozhodnout?

Poté jsme se přesunuli na brněnské gymnázium, kde jsme s Mgr. Lenkou Markovou připravily literární workshop využívající metody tvůrčího psaní. Během tří dnů opět vznikly zajímavé texty, které jsou pro studenty jistě posunem v jejich autorské tvorbě.  Možnost k interpretaci vlastních textů, které od pátečního odpoledne vznikly, dostali studenti hned v sobotu večer. Mohli je ve svém vlastním autorském pořadu přečíst v Ponava Café pro veřejnost. Dílna končila v neděli odpoledne, kdy školu opustili studenti sice velmi unaveni náročnou prací, ale potěšeni vlastní tvorbou.
zpět aktuality