Aktuálně z Gymnázia


Jak jsme se v roce 2020 podíleli na ochraně životního prostředí?

Díky svým studentům se Gymnázium Velké Pavlovice může v roce 2020 pochlubit sběrem starého elektra určeného ke zpětnému odběru a recyklaci o hmotnosti 0,04 t. Na každého studenta tak připadá 0,16 kg vysloužilých spotřebičů. Byla tím uspořena spotřeba elektřiny a produkce skleníkových plynů, celosvětově omezena těžba ropy a železné rudy, a recyklací se pokryla i část dodávek mědi nebo hliníku pro průmyslovou výrobu.

Konkrétní přínos studentů vyčísluje Osvědčení o podílu na zlepšení životního prostředí, které na základě dosažených výsledků vystavil kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů Elektrowin.

Vyplývá z něj, že díky našim studentům došlo za rok 2020 k úspoře produkce CO2 o 0,42 tun. Víte kolik smrků pohltí stejné množství CO2? 1 ks

Nebylo nutné vytěžit 20,52 litrů ropy.  Představte si, že z tohoto množství se pokryje spotřeba pohonných hmot auta např. na cestu z Prahy do Brna po dálnici D1 a to 1 krát.

Došlo také k úspoře 211,23 kWh energie. Asi stejné množství, jako kdybychom spustili cyklus myčky nádobí 212 krát.

Podařilo se recyklovat 20,13 kg železa. Toto množství recyklovaného železa by bylo možné použít pro výrobu 1 ks nových praček, bez nutnosti těžby železné rudy.

Recyklací vysbíraných spotřebičů se podařilo získat 0,71 kg mědi, což by postačilo pro ražbu 127 1€ mincí, nebo 0,88 kg hliníku, který by stačil na výrobu 59 plechovek o objemu 0,33 l.
zpět aktuality