Aktuálně z Gymnázia


Projekt Erasmus+, Portugalsko, Nová média

Sedm účastníku z našeho gymnázia se zúčastnilo projektu New Media in Youth Work, který byl spolufinancovaný z programu Erasmus+ od Evropské unie.

Od 27.10. do 5.11. jsme byli součástí úžasného projektu Erasmus, který jsme strávili na kouzelném místě Lourinhã v Portugalsku.

Ve středu 27. 10. 2021 jsme vyrazili na naši cestu. Stále jsme nemohli uvěřit, že jsme na cestě do Budapešti, odkud jsme letěli až do Lisabonu. Do Budapešti jsme vyrazili dříve, abychom si mohli prohlédnout i krásu tohoto města. Po lehce zmatené cestě autobusem, které nás odvezlo až na letiště, dopadla na některé účastníky nervozita z prvního letu. Ta však v moment, kdy jsme se vznesli při dech beroucím západu slunce odpadla.

Na Lisabonském letišti jsme se poprvé setkali s lidmi, se kterými jsme měli strávit následujících 10 dní v Lourinhã, Praia de Areia Branca. S účastníky z Maďarska, Slovenska a Litvy jsme jeli společným autobusem na místo ubytování. Po odložení zavazadel do pokojů začal náš studijní pobyt.

První dva dny byly zaměřené k seznamování a určení si základních pravidel. V sobotu 30. 10. jsme se začali věnovat tématu našeho Erasmu – New media in Youth Work, kde jsme se zabývali využitím nových médií v učení a práci se sociálními sítěmi. Denně jsme měli 4 sessions nebo – li schůzky, které probíhaly ve stylu diskuse, společné práce, tvoření prezentací a různých projektů. Během sessions jsme se učili komunikace a spolupráci v týmech s ostatními národnostmi.

Další dny jsme společně natáčeli livestream, každý si mohl vybrat pozici, která se mu zalíbí. Někteří z nás si vyzkoušeli moderovat, psát a připravit scénář, pracovat s kamerami a technickými vymoženostmi. Livestream byl přístupný online na platformách Facebooku, Twitch a Youtube. Další den jsme spolupracovali na vytváření podcastu. Každý z účastníků dostal také příležitost k létání s drony    a mohl si vyzkoušet virtuální realitu.

Během večerních programů jsme se seznámili s novými kulturami a ochutnali spoustu nových pokrmů.

Ve volném čase jsme chodili na pláž, která byla 5 minut chůze od našeho ubytování. Během projektu jsme se poznávali čím dál víc, prohlubovali přátelství a užívali si společných chvil.

Poslední večer byl rozlučkový, nečekaně se však proměnil v soutěž o nejlepší výkon v Just dance a karaoke.

Poslední ráno jsme brzy vyjeli společným autobusem do Lisabonu. Naše letadlo odlétalo až večer, a my měli čas na poznání tohoto okouzlujícího města. Navštívili jsme jedno z nejznámějších náměstí v Lisabonu-Praça do Comércio a vydali se prozkoumat krásná zákoutí.

K večeru jsme se přesunuli autobusem na letiště a po 22. hodině jsme konečně vzlétli. Do Budapešti jsme se dostali kolem třetí hodiny ranní. Na vlakovém nádraží v Budapešti jsme se rozloučili se zbytkem zahraničních účastníků. V 9 hodin jsme se konečně dostali do Břeclavi, kde jsme se s kupou nových vědomostí a zážitků rozešli do svých domovů.

K závěru bychom chtěli poděkovat panu řediteli, který nám dal možnost zúčastnit se projektu. A zároveň i všem organizátorům, kteří měli projekt na starosti. Získali jsme spoustu nových zkušeností z oblasti médií a kritického myšlení, vytvořili si nová přátelství, poznali nová místa, kulturu a odvezli jsme si vzpomínky, na které nikdy nezapomeneme.

Veronika Ježková, Tereza Skorvanová – septima, Natálie Košutová – 3.A
Projekt Erasmus+, Portugalsko, Nová média
Projekt Erasmus+, Portugalsko, Nová média

zpět aktuality