Aktuálně z Gymnázia


Místo balení dárků projekt v řecké Soluni

Soluň, místo odkud k nám přišli slovanští věrozvěstové Konstantin a Metoděj. Místo, na kterém jsme společně s dalšími 48 účastníky prožili krásný předvánoční čas na projektu Erasmus plus s názvem CLARO (Challenges Labels & Appereance… Reach Out!) podporovaném Evropskou únií.

Diskriminace a rasismu si můžeme v dnešní době všímat každý den. Ať už jsme ale velcí nebo malí, ať máme světlou nebo tmavou pleť, ať máme rádi kluky nebo holky,… Všichni jsme samozřejmě odlišní, ale v hloubi duše stejní. Důležité je nepřemýšlet nad stereotypy a nesoudit knihu podle obalu. Každý se můžeme stát tím, čím chce a přesvědčit společnost, že na to má!

Projektu se zúčastilo Řecko, Česká republika, Turecko a Portugalsko, proto bylo velice zajímavé porovnávat kulturní rozdíly v jednotlivých zemích. Člověk si po týdnu s tak skvělými lidmi uvědomil, že pomoc potřebuje každý a naší úlohou je být empatičtí a dělat ostatní kolem nás šťastné.

Pro mě byl projekt v Řecku prvním, kde jsem český tým zastupovala jako Group leaderka, tudíž jsem měla na starosti část programu a přípravu na denní aktivity. Nemohlo to ani lépe dopadnout. Tak pracovitou českou skupinku jsem si ani nedokázala vysnít, natož představit. Sešli jsme se všichni s dobrodružným duchem a touhou za poznáním a cestováním, takže témata byla u každodenní večeře jasná. Kam se vypravíme příště. Až mi přijde vtipné, že musím letět přes půlku Evropy, abych se potkala s lidmi z mé země, se kterými si připadám tak svá. Už u prvního setkání jsme se shodli, že nám připadá, jako bychom se znali celý život a to je pro mě podstata života. Obklopovat se lidmi, kteří nás motivují a posouvají dál.

Je mi ctí, že jsem se tohoto projektu mohla zúčastnit a reprezentovat Českou republiku ve světě. Věřím, že jsme se jako tým neviděli a nepracovali naposledy, protože výsledky naší píle jsou úžasné. Jsem vděčná za podmínky, které mi poskytla má střední škola Gymnázium Velké Pavlovice a má organizace EYCB.

Smysluplné věci je potřeba podporovat. A tohle má smysl. Děkujeme za vaši podporu!


ERASMUS+ PROJECT – THESSALONIKI, GREECE

Project Claro! that took place from 17th to 23 December 2021 in Thessaloniki, Greece, definitely belongs to one of the best I have ever attended. The combination of great and well prepared activities has brought interesting results and outcomes from participants of all countries that attended the project. The main focus was on the work with prejudice and labels, and 40 young people from Greece, Portugal, Turkey and the Czech Republic tried to understand issues that are faced by various minorities. The activities were led using non-formal education methods such as role-play, games, discussions and creative activitie. There were also guest speakers who shared really their experience with working on the social field.  Each national team had the opportunity to introduce their own methodology that was prepared during the first part of this project, in July 2021 in Portugal (since there were other participants in Greece than in Portugal). For all members of our Czech team it was an opportunity to lead this activity in small groups and share the work they also have prepared based on this methodology. We were really proud to hear that our Czech activity has been evaluated as one of the best from the whole project.

The project was held in a small, friendly hotel aside from Thessaloniki, so we could fully focus on the activities, and were a safe environment, in which we could share our worries and emotions about difficult issues, for example the situation of refugess or ethnic minorities in general, was created.

After each day of hard work, we also had fun organising intercultural nights, were we shared interesting facts about our countries and also local food and drinks.

When the project came to its end, it was really, really difficult to say good bye, since some great friendships arised...

A great thanks belongs to EYCB for taking part in this project, and helping our team to take part in it! I truly believe it has changed lives of all of us.
Místo balení dárků projekt v řecké Soluni
Místo balení dárků projekt v řecké Soluni
Místo balení dárků projekt v řecké Soluni
Místo balení dárků projekt v řecké Soluni
Místo balení dárků projekt v řecké Soluni
Místo balení dárků projekt v řecké Soluni
Místo balení dárků projekt v řecké Soluni
Místo balení dárků projekt v řecké Soluni
Místo balení dárků projekt v řecké Soluni

zpět aktuality