Aktuálně z Gymnázia


Erasmus+, KA1 - Projekt mobility osob ve školním vzdělávání

Gymnázium Velké Pavlovice vědomě navázalo na mobility v rámci projektu Erasmus+ KA1 (vzdělávací mobility jednotlivců) z let 2017-2019 (koordinátorka projektu Mgr. Renata Bláhová) a vyslalo i v novém projektu své učitele na vzdělávací programy do zahraničí.

Náš nový projekt trvající 18 měsíců (09/2021-03/2023) byl vystavěn na těchto dvou základních cílech: Za prvé, posílit jazykové kompetence učitelů a dosáhnout tak vyšší úrovně znalosti cizího jazyka s cílem poskytnout studentům našeho gymnázia kvalitní jazykovou výuku. A za druhé, poznání nových výukových metod a technik, např. kreativní přístupy, CLIL (část výuky nejazykových předmětů vedená v angličtině), ICT apod.

Projekt byl napsán pro 5 učitelů naší školy, výjezdů bylo šest. Učitelé cílili na jazyky jako angličtina, němčina nebo italština. Kurzů anglického jazyka či metodologických kurzů na Maltě se účastnili p. uč. Ivana Hrozková, Petr Kadlec, Stanislav Rubáš a Eliška Kaszper, do bavorského města Regensburg se odjela vzdělávat p. uč. Jana Lorenzová a italské Florencie Eliška Kaszper.

Učitelé byli s výukou v zahraničí velmi spokojeni a nyní se snaží své poznatky a dovednosti aplikovat i ve výuce:

Kurz byl pro mě přínosný z několika hledisek. Zaprvé, jsem si osvěžil a prohloubil jazyk v mluvené podobě a zadruhé, jsem poznal lidi z různých částí světa, takže jsem našel nové přátele a tím i získal nové znalosti o daných zemích a jejich kulturách. Jsem učitel dějepisu a společenských věd a anglický jazyk využívám v rámci CLILu, a to zejména ve třetích a čtvrtých ročnících v hodinách dějepisu. Párkrát do měsíce jsou hodiny vedeny v anglickém jazyce, tzn. nejen výklad a řízená diskuse, ale i studijní materiály, jako jsou pracovní listy, jsou studentům předávány. V rámci mezipředmětových vztahů je to skvělý doplněk i pro předměty, které se běžně vyučují v jazyce českém.                                                 (Stanislav Rubáš, Sprachcaffe Malta)

Za největší přínos považuji možnost komunikovat s lektorkou a kolegy z kurzu a vytvářet si tak nový náhled na výuku jazyka. S kolegyní z Polska jsme se dohodli na další spolupráci, kdy se naše škola zúčastní společného projektu zemí Visegrádské čtyřky. (Petr Kadlec, ETI Malta)

Kurz splnil všechna očekávání, byl veden velmi erudovanou lektorkou. Prezentované aktivity byly velmi prakticky orientovány a zohledňují požadavky na jazykovou výuku zaměřenou na kompetence 21. století. Ve dvou týdnech jsme měli možnost si vyzkoušet komunikační aktivity, aktivity zaměřené na poslech i práci s technologiemi. Velmi přínosné byly materiály, které jsme mohli na místě vyzkoušet v roli studentů. (Ivana Hrozková, ETI Malta)

Velmi oceňuji poznání samotného města Regensburg, s jeho architekturou, životním stylem obyvatel, také v jednom kurzu jsem se seznámila s bavorským jazykem, zvyky, kuchyní. Během pobytu v Bavorsku jsem navštívila i další města (Norimberk, Mnichov). Tyto vlastní poznatky ráda předávám v hodinách němčiny.

Během výuky jsem se naučila novým metodám práce, sama na sobě vyzkoušela, jak fungují, ve vlastních hodinách němčiny i ruštiny je ráda využívám. Kurz se stal také setkáním učitelů z různých zemí, umožnil tak vzájemné sdílení zkušenosti při výuce jazyků. (Jana Lorenzová, Regensburg)

Bylo to velmi inspirativní se setkávat a bavit se všemi účastníky kurzu. Seznámila jsem se nejen s učiteli z Francie, Švýcarska, České republiky, Polska. V této pestrobarevnosti se cítím jako ryba ve vodě. Proto ji chci udržovat i prostřednictvím eTwinningu na naší škole. eTwinning je aktivita Evropské komise zaměřená na online spolupráci mezi školami, vzdělávání a vzájemnou komunikaci studentů. Se třídou sekunda a kvarta se účastním těchto projektů a přináší mi to opravdovou radost.                 (Eliška Kaszper, ETI Malta)

V současné době na škole fungují dva kroužky italštiny: pro začátečníky a mírně pokročilé. Studenti naší školy vyjíždějí o letních prázdninách na dovolenou do Itálie, mým cílem je děti naučit komunikovat na základní úrovni v Itálii: objednat si cappuccino, cítit se jistě v obchodě nebo rozumět nápisům ve městech. I já jsem se osmělila a účastním se vzdělávacích programů pro učitele italštiny. (Eliška Kaszper, Centro Machiavelli Firenze)

V současné době s kolegy přemýšlíme, co dál, a hledáme další nové možnosti našeho vzdělávání i vzdělávání našich žáků. Domníváme se, že tyto mobility byly významným impulsem pro náš profesní i osobnostní růst. Oživily nabídku vzdělávání a otevřely nové příležitosti pro další spolupráci s evropskými školami.

Koordinátorka projektu Mgr. Eliška Kaszper

http://www.gymnvp.cz/projekty/376





zpět aktuality